www.autokataloog.ee

Uudised ja kampaaniad

Haagise vedamine – millega arvestada?
Haagise vedamine – millega arvestada?
8.05.2023


Kevade edenedes suureneb haagise vedamise vajadus oluliselt. Suvilasse on vaja viia asju ning uued terrassilauad tuleks ka poest ära tuua.. Haagise laadimisel ja vedamisel tuleb aga arvestada paljude asjadega.

Haagise vedamine eeldab lisaks veokonksuga autole ka koorma hoolikat sidumist, auto peeglite ja haagise rehvirõhu kontrollimist ning kindlat kinnitust. Ise haagisega sõitmine võib samuti vajada harjutamist. Isegi kui teil pole oma haagist, on tänapäeval lihtne ja soodne selle rentimine. Haagiste rentimisega tegelevaid ettevõtteid on palju ning võib juhtuda, et mõni ehituspood (või muu koht) pakub kauba ostmisel haagist laenutamiseks isegi tasuta.


Haagis on lihtne viis näiteks aiajäätmete vedamiseks

Veokonksu valik

Kui autol ei ole tehases paigaldatud veokonksu, on võimalik see ka hiljem paigaldada. Brink-i veokonksud on saadaval statsionaarse, eemaldatavate ja pööratavate/peidetavate versioonidena. Kui vajate pidevalt veokonksu, peaksite oma autole valima statsionaarse veokonksu. Statsionaarne konks on odavaim variant ja ei vaja hooldust.

Kui transpordivajadus on juhuslikum, on eemaldatav veokonks mõistlik lahendus. Kui konksu pole vaja, tuleb see kinnijäämise vältimiseks eemaldada. Pööratav/peidetav veokonks seevastu ühendab endas fikseeritud ja eemaldatava veokonksu parimad küljed: veokonks on alati autos kasutamiseks valmis, kuid seda saab pöörata ja peita, kui seda pole vaja.

Veokonksu paigaldamisel võib tekkida küsimus: "Kas paigaldada 7- või 13-kontaktiline (pin) juhtmekomplekt?". Põhimõtteliselt on kõik vanemad haagised valmistatud 7-kontaktilise ühendusega, kuid kõik kaasaegsed haagised on 13-kontaktilise ühendusega. Kui te pole kindel, kumba juhtmekomplekti hankida, on 13-kontaktiline valikuna mitmekülgsem. Adapteri abil saab 13-kontaktilist juhtmekomplekti kasutada ka 7-kontaktilise haagise ühendamisel. Selline Brink-i adapter ei ole suur lisakulu, makstes natuke üle 10 euro. 

Leidke oma autole sobiv Brink-i veokonks siit.

Haagise varustus – mida on vaja?

Haagise varustusest on kõige olulisem ilmselt korralik koormakinnitusvarustus, sest koorem ei tohi kahjustada teisi liiklejaid ega kukkuda teele. Praktikas tuleb kõik lahtised kaubad kinni siduda näiteks tugeva nööriga või koormarihmadega. Kui koorem on tolmune, näiteks liiv või lehed, tuleb kasutada koormakatteid.

Lisaks tuleb hoolikalt kontrollida haagise kinnitust veokonksu külge. Kui haagise veopea näeb välja roostes ja õhuke, tuleks see asendada uue kuulühendusega. Kuulühenduse valimisel tuleks arvestada veotiisli toru kuju ja suurust. Soovitame osta ka haagiseluku, mis teeb haagise varastamiskindlamaks.

Haagise varustusse kuulub sageli ka veotiisli külge kinnitatud tugiratas, mis muudab haagise liigutamise lihtsamaks, kui see pole auto külge kinnitatud. Tugiratas tõstetakse üles, kui haagis on veokonksuga ühendatud. Ärge unustage tugiratta kinnitust!

KGK haagiste lisavarustuse valikust leiab ka helkureid, valgustikomplekte ja muid kasulikke tarvikuid.

Kuidas haagist laadida?

Liiklusohutuse seisukohalt on väga oluline haagise õige laadimine. Koormal ei tohi lasta transportimise ajal liikuda, seega tuleb see haagise kinnitusaasade abil kindlalt koormarihmadega kinnitada. Haagise laadimisel asetage koorem ühtlaselt nii, et see ei ületaks haagise külgi.

Haagise laadimisel on kõige olulisem, et koorma kaal ei mõjutaks sõiduki manööverdusvõimet. Transporditavad kaubad tuleks seega laadida ühtlaselt nii, et raskuskese oleks võimalikult madalal ja keskel. Haagise tagaossa ladustatud koorem võib tõsta auto tagaosa, ülemäära eesossa laaditud koorem seevastu auto esiosa. Tasakaalustamata kombinatsiooni võib olla raske juhtida ja see võib põhjustada ohtlikke olukordi.

Kauba haagisesse laadimisel on oluline arvestada ka kõnealuse haagise täismassi ja autole määratud haagise lubatud massi. Pange tähele ka seda, et haagise kaas on sageli tagantjärele paigaldatud, mistõttu selle kaal ei sisaldu haagise enda massis.

Pidage neid punkte haagise vedamisel meeles

  1. Kontrollige auto registreerimistunnistuselt, millist haagist sellega vedada saab.
  2. Veenduge, et teie juhiluba oleks kombinatsiooni vedamiseks piisav.
  3. Vaadake järele haagise rehvide seisukord ja kontrollige rehvirõhku.
  4. Ühendaga haagise pistik ja veenduge, et haagise tuled töötavad.
  5. Enne teele asumist tõstke tugiratas üles! Kui haagisel on olemas turvakett, kinnitage see.
  6. Kontrollige, kas haagis on korralikult veokonksu külge kinnitatud.
  7. Reguleerige auto peeglid nii, et näete haagist ja selle ümbrust.
  8. Laadige kaup ühtlaselt nii, et koorma raskuskese oleks võimalikult madalal ja keskel. Ärge unustage koormat rihmadega hoolikalt kinnitada!
  9. Sõitke rahulikult ja vältige järske liigutusi.  
Tagasi