www.autokataloog.ee

Uudised ja kampaaniad

Miks on veokonksu valides oluline lühend „TSP“?
Miks on veokonksu valides oluline lühend „TSP“?
6.05.2024


Kaasaegsed autod on täis tänapäevaseid ohutussüsteeme, näiteks elektrooniline stabiilsuskontroll ESP (Electronic Stability Program) ja haagise stabiilsuskontroll TSP (Trailer Stability Program), mis abistavad juhti haagise või haagissuvilaga sõites.

TSP on auto olemasoleva ESP laiendus. ESP hoiab ära võimalikku külglibisemist ja ümberpaiskumist, kui sõiduk väljub kontrolli alt, näiteks suurel kiirusel kurvi sõites. TSP toimib samamoodi nagu ESP, tuvastades varakult haagise võimaliku külglibisemise ja sekkudes auto pidurdamisega.

TSP ohutuks ja korrektseks toimimiseks on oluline, et auto tuvastaks, et haagis on ühendatud. Selleks on vaja mudelikohast veokonksu juhtmekomplekti. Kui paigaldatakse universaalne veokonksu juhtmekomplekt või kui mudelikohane veokonksu juhtmekomplekt on paigaldatud, kuid on jäetud autole tuvastamata (kodeerimata), siis auto juhtsüsteem ei saa aru, et haagis on ühendatud ja TSP ei toimi. Mudelikohase veokonksu juhtmekomplekti ja kodeeritud auto puhul käivitatakse TSP kohe, kui haagise pistik ühendatakse autoga. Vaid nii saab juht kindel olla, et auto juhtsüsteem teeb kõik võimaliku ohutuks sõiduks külglibisemise vältimise näol.

Selles videos võrreldakse TSP-ga varustatud haagissuvilaga autot (VW Tiguan) teise haagissuvilaga autoga (Mazda CX5), millel TSP puudub. Erinevused on ilmsed.

Autoomaniku jaoks, kes kasutab haagist või haagissuvilat, on TSP oluline turvasüsteem.

Veokonksu paigaldamisel on mudelikohane juhtmekomplekt hädavajalik komponent tagamaks, et auto tunneks ära haagise ja aktiveeriks TSP. Paigaldades autole universaalse juhtmekomplekti, ei hakka TSP tööle. 

 

Kas valida veokonksu jaoks 7- või 13-kontaktiline juhtmekomplekt?

Veokonksu paigaldamisel võib tekkida küsimus: "Kas paigaldada 7- või 13-kontaktiline juhtmekomplekt?". Põhimõtteliselt on kõik vanemad haagised ja haagissuvilad valmistatud 7-kontaktilise ühendusega, kuid kõik kaasaegsed haagised ja haagisuvilad on 13-kontaktilise ühendusega. Enne otsuse langetamist tasub seega olukord selle pilguga üle vaadata, mida täpselt sõiduki järel vedama hakatakse.

Kui te pole kindel, millist juhtmekomplekti paigaldada, on 13-kontaktiline valik mitmekülgsem. Adapteri abil saab 13-kontaktilist juhtmekomplekti kasutada ka 7-kontaktilise pistikuga haagise ühendamisel.

Adapter on saadaval ka vastupidises olukorras, kui sõidukil on 7-kontaktiline juhtmekomplekt ja haagisel 13-kontaktiline pistik.

Tagasi